Wiele osób decyduje się na zakup ciśnieniomierza i regularne wykonywanie pomiarów w domowym zaciszu. Bardzo często wybór pada na ciśnieniomierze naramienne, które uchodzą za bardziej precyzyjne niż ciśnieniomierze nadgarstkowe. Wybór naramiennych aparatów do mierzenia ciśnienia jest bardzo duży ‒ na jakie kwestie w szczególności warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Ciśnieniomierz naramienny — koniecznie o tym pamiętaj?

W aptekach i sklepach medycznych znajdziemy różne modele ciśnieniomierzy, wśród najpopularniejszych producentów wymienić możemy Microlife, Omron  czy HI-TECH MEDICAL. Wybór jest dość spory, warto więc przeanalizować własne potrzeby i dokładnie sprawdzić cały szereg kwestii. Jaki? Poniżej kilka podpowiedzi!

  • Elektroniczny i manualny

Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru ciśnieniomierza naramiennego, jest rodzaj aparatu. Do wyboru mamy ciśnieniomierze automatyczne naramienne oraz ciśnieniomierze zegarowe.

W przypadku ciśnieniomierzy manualnych ‒ zegarowych, pomiary przeprowadzane są metodą osłuchową i wymagają odpowiednich umiejętności, w przypadku ciśnieniomierzy elektronicznych pomiary ciśnienia przeprowadzane są metodą oscylometryczną, a cały proces przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

  • Dokładność pomiarów

Pomiary ciśnienia krwi powinny być jak najbardziej precyzyjne i dokładne. Ciśnieniomierz zegarowy uważany jest za najdokładniejszy ‒ z takich urządzeń korzystają lekarze. Obsługa ciśnieniomierza zegarowego wymaga jednak  odpowiednich umiejętności. Ciśnieniomierze elektroniczne również umożliwiają wykonanie precyzyjnych pomiarów, a są dużo łatwiejsze w obsłudze ‒ wystarczy założyć mankiet i nacisnąć przycisk start.

  • Mankiet

Znaczenie ma również na rozmiar mankietu ‒ źle dobrany może negatywnie wpłynąć na dokładność pomiaru ciśnienia. Na tę kwestię w szczególności powinny zwrócić uwagę osoby, w przypadku których standardowy rozmiar mankietu może się nie sprawdzić, przede wszystkim dzieci oraz osoby bardzo otyłe.

  • Rodzaj zasilania

Ciśnieniomierze elektroniczne mogą być zasilane za pomocą baterii lub zasilacza, dostępne są również modele z  dwiema opcjami zasilania, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli często podróżujemy i wykonujemy pomiary poza domem.

Ciśnieniomierze manualne naramienne nie wymagają zasilania ‒ mankiet pompowany jest ręcznie, za pomocą gruszki.

Przydatne funkcje

Ciśnieniomierze naramienne zegarowe umożliwiają  wykonanie pomiarów ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi. Ciśnieniomierze naramienne oprócz podstawowej funkcji, czyli możliwości pomiaru ciśnienia, wyposażone są w szereg dodatkowych i przydatnych opcji, wśród których wymienić można:

  • pomiary tętna
  • informacje na temat takich problemów zdrowotnych, jak nadciśnienie tętnicze i arytmia serca 
  • zapamiętywanie danych o ostatnich pomiarach ciśnienia
  • duży podświetlany wyświetlacz LCD, dzięki któremu wynik odczytać mogą nawet osoby mające problemy ze wzrokiem

Oba rodzaje ciśnieniomierzy zazwyczaj pakowane są w eleganckie etui, dzięki czemu można przechowywać je i przenosić w wygodny sposób. Zanim zakupimy odpowiedni model zwróćmy też uwagę na wymiary urządzenia i jego wagę oraz na rodzaj obudowy. Waga i wielkość ciśnieniomierzy ma znaczenie jeśli zamierzamy przenosić  aparat w różne miejsca. 

Zastosowanie

Do użytku domowego zazwyczaj zalecane są ciśnieniomierze elektroniczne ‒ wyjątek stanowić mogą pacjenci walczący z nadciśnieniem, a ze względu na rozmiar mankietu dzieci oraz osoby otyłe.

Ciśnieniomierze zegarowe zazwyczaj stosowane są w instytucjach medycznych, korzystają z nich lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki.

Podsumowanie

Do wyboru mamy wiele modeli ciśnieniomierzy naramiennych. Przed wyborem odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak typ aparatu ‒ elektroniczny, manualny, rodzaj zasilania ‒ bateryjne i z zasilaczem, rozmiar mankietu, dodatkowe funkcje, na przykład zapamiętywanie ostatnich wyników pomiarów, cena. Dobrze też poznać opinie innych pacjentów, którzy zakupili dany model ciśnieniomierza.
Zapisz się na newsletter ...i zyskaj kupon na 10 % na pierwsze zakupy!.